Štandard FCI

Štandard FCI 2013-01-06T14:21:47+00:00

Štandard FCI – aljašský malamut

č. 243 z 15. 12. 1994>

Krajina pôvodu: USA ( Aljaška)
Využitie: záprahový pes
Klasifikácia: Skupina V. ( špice a primitívne plemená), oddiel 1 ( severskí a záprahoví psy bez pracovných skúšok)

Všeobecný vzhľad a charakteristika:

Aljašský malamut je silný a dôkladne stavaný pes s hlbokým hrudníkom a silným, kompaktným telom, nie príliš krátko viazaný, s hustou srsťou, dostatočne dlho, aby chránila vlnenú podsadu, od 1 do 2 palcov dĺžky, ak je pes v plnej srsti.
Na nohách stojí pevne a tento postoj vyjadruje veľkú aktivitu, ukazuje záujem a zvedavosť. Hlava je široká, uši klincovitého tvaru, ak sú v strehu. Čuchová partia je objemná, len sa ľahkým zmenšením v šírke a hĺbke od koreňa nosu, nie špicatá alebo dlhá, ani nie tupá.
Malamut sa pohybuje s hrdou odvahou, so vztýčenou hlavou a nastraženými ušami. Sfarbenie tvárovej partie je rozlišujúcim znakom. Pozostáva buď z „čiapky cez hlavu“ a zostatok tváre je v kompaktnej farbe (sivobielej), alebo z tváre sfarbenej maskou. Kombinácie masky a čiapky nie sú neobvyklé. Chvost je ako chochol, nesený nad chrbtom, nie ako líščí chvost, pevne, tesne stočený, ako vlajúci, mávajúci chochol. Malamuty majú rôzne sfarbenie, ale obyčajne majú srsť vlkošedú alebo čierno-bielu
Tlapky sú pevné a hlboké, pôsobia kompaktne. Predné nohy sú rovné, zadné nohy sú široké a silné, mierne ohnuté v kolene. Chrbát je rovný,, bedrá nemajú byť krátke ale pevné, aby nebránili voľnému pohybu. Vytrvalosť a inteligencia sú viditeľné ako zo stavby tela, tak aj z výrazu. Majú „vlčí“ vzhľad v postoji, ale výraz je mäkký a ukazuje láskavé sklony.

Temperament:
Aljašský malamut je láskavý, priateľský, nie je psom „jedného pána“, verný, oddaný spoločník, hravý na vyzvanie, ale všeobecne pôsobí svojou dôstojnosťou v dospelosti.

Hlava:
Hlava má poukazovať na vysoký stupeň inteligencie, je široká a silná v porovnaní s ostatnými „prírodnými“ plemenami, má byť primeraná veľkosti psa, aby ho nerobila hrubým a neohrabaným.

Lebka:
Lebka má byť široká medzi ušami, postupne sa zužujúca k očiam, mierne zaoblená medzi ušami, vyrovnávajúca sa v blízkosti očí, zaoblujúca sa od tváre, ktorá má byť mierne rovná. Medzi očami má byť jemná vráska, horná linka lebky a horná linka čuchovej partie ukazujú nepatrné prelomenie línie, kde sa spájajú.

Čuchová partia:
Má byť veľká, primeraná veľkosti lebky, zmenšujúca sa nepatrne v šírke a hĺbke od spojenia s lebkou k nosu: pysky tesne priliehajúce, nos čierny, horná a dolná čeľusť široká s veľkými zubami, skus nožnicovitý, v žiadnom prípade predkus alebo podkus.

Oči:
Hnedé, mandľového tvaru, mierne veľké pre tento typ oka, posadené šikmo v lebke. Tmavé oči sú požadované.

Uši:
Majú byť stredne veľké, ale malé v porovnaní s hlavou. Horná polovica je trojuholníkovitého tvaru, ľahko zaoblené v špičke, uši posadené ďaleko na vonkajších stranách vzadu na lebke, so spodnou časťou ucha priliehajúcou k lebke v úrovni s horným kútikom oka. Uši, ak sú vztýčené, smerujú ľahko dopredu, ale ak je pes v práci, uši sú niekedy zložené, zvinuté proti lebke. Vysoko posadené uši sú chybou.

Krk:
Má byť silný a mierne klenutý.

Telo:
Hrudník má byť silný a hlboký, telo má byť silné a kompaktne stavané, ale nie krátko zviazané, chrbát má byť rovný a jemne sklonený ku stehnám. Boky majú byť dobre osvalené a nie príliš krátke, aby nebránili plynulému rytmickému pohybu so silnou akciou zadných nôh. Dlhé boky, ktoré oslabujú zadok sú chybou. Žiadna prebytočná váha.

Ramená, nohy a labky:
Ramená majú byť mierne zošikmené, predné nohy silne osvalené, rovné. Tlapka má byť veľká a kompaktná, prsty pevne priliehajúce a dobre klenuté, vankúšiky dobre vyvinuté a tuhé, pazúrky krátke a silné. Medzi prstami majú rásť ochranné chlpy. Zadné nohy majú byť široké a mohutne osvalené medzi stehnami, stehenné kosti mierne ohnuté. Nohy malamuta musia poukazovať na neobvyklú silu a veľkú hnaciu schopnosť. Akýkoľvek náznak nekorektnosti, nedokonalosti na nohách a labkách v stoji alebo pohybe, je nutné považovať za vážnu vadu.

Chvost:
Mierne nasadený a sledujúci líniu chrbta na začiatku, dobre osrstený a nesený nad zadnou časťou tela, ak pes pracuje – nebýva pevne stočený na zadnej časti tela, nemôže byť krátko osrstený a nesený ako líščí chvost, naopak musí vytvárať dojem vlajúceho chochola.

Srsť:
Malamut má mať hustú, hrubú srsť, v žiadnom prípade nie dlhú a mäkkú. Podsada je hustá ( dlhá 1-2 palce), mastná, vlnená. Okolo krku je hustá srsť. Pesíky majú rôznu dĺžku, rovnako ako podsada, všeobecne platí pravidlo, že srsť je mierne krátka a stredne dlhá na bokoch tela, dĺžka sa zväčšuje okolo ramien a krku, dolu po zadnej časti tela, cez krížovú kosť, rovnako ako na zadku a chvoste. Malamuti majú obyčajne kratšiu a menej hustú srsť keď vypĺznu počas letných mesiacov.

Farba a sfarbenie:
Farby sa pohybujú od svetlo sivej cez stredné odtiene po čiernu, vždy biela na vnútorných častiach tela, častiach nôh, labiek a častiach sfarbenia masky. Sfarbenie má byť buď ako čapica alebo ako maska v tvárovej partii. Biela lysina na čele, biely golier alebo škvrna na krku sú atraktívne a prípustné, ale zlomená farba tiahnúca sa cez telo v podobe škvŕn alebo iných nepravidelností je nežiadúca. Jediná prípustná jednoliata farba je celá biela.

Veľkosť:
Vo veľkosti plemena je rozmedzie prirodzené. Žiadúce veľkosti sú:
Psy: – výška 63,5cm v kohútiku
– váha 38,5 kg
Sučky: – výška 58,5 cm v kohútiku
– váha 34 kg
Posudzovanie veľkosti by nemalo prevažovať nad posudzovaním typu, proporcií a funkčných vlastností, príznakov ako ramená, hrudník, labky a pohyb. Ak sú posudzovaní psy rovnakí v type, proporciách, je nutné dať prednosť psovi, ktorý je najbližšie požadovanej veľkosti.

Dôležité:
Rozhodcovnia musia mať stále na mysli, že toto plemeno je v prvom rade určené ako severský pracovný pes do saní, pre ťahanie ťažkých nákladov, a preto má byť masívne kostnaté, mohutne stavané, kompaktné so zdravými nohami, dobrými labkami, hlbokým hrudníkom, mohutnými lopatkami, pevným rovným krokom a ostatnou fyzickou vybavenosťou potrebnou k úspešnému vykonávaniu práce, ku ktorej je toto plemeno určené. Nie je úmyslom, aby bol závodným psom, určeným k súťaženiu v rýchlostných závodoch s menšími severskými plemenami. Malamut, ako ťahač ťažkých nákladov, je určený k sile a vytrvalosti a akékoľvek vlastnosti jedinca, vrátane temperamentu, ktoré sú prekážkou k tomuto účelu, je nutné považovať za najzávažnejšiu vadu. Týmito chybami sú:

– široký postoj
– akýkoľvek náznak nezdravosti alebo slabosti nôh
– rovné lopatky alebo nedostatočné zauhlenie
– krok, ktorý nie je vyvážený, pevný a silný
– mäkkosť, ťažkopádnosť
– nedostatočne masívna kostra
– nedostatok všetkých proporcií a podobné vlastnosti