Fínsky laponský pes – Lapinkoira

//Fínsky laponský pes – Lapinkoira
Fínsky laponský pes – Lapinkoira 2018-08-10T19:06:09+00:00

Výška : Pes 46-52 cm, suka 40-46 cm
Hmotnosť: 20-21 kg
Krajina pôvodu: Fínsko
Doba vzniku plemena : 17. storočie
Základná charakteristika : Ovčiarsky a strážny pes

História

Pôvod fínskeho laponského psa nieje možné presne určiť, ale predpokladá sa, že arktické špice sa začali objavovať po boku lovcov už 7000 rokov pred Kristom. Laponskí Lovci v 17 storočí a neskôr používali psov na pasenie sobov a stráženie svojich stád. Tieto psy nemali jednotný vzhľad, ale lokálne v rôznych častiach Laponska si boli dosť podobné.

Prvý štandard fínskeho laponského psa sa datuje od roku 1945, v tom čase pod názvom Laponský ovčiarsky pes, ktorý boli trochu vyšší ako psi v súčastnej dobe. V roku 1967 bol názov zmenený na Laponský pes. V 70.tych. rokoch sa typ a vzhľad plemena ustálil a štandard bol niekoľko krát upresnený do dnešnej podoby. Plemeno bolo znovu premenované na Fínskeho laponského psa v roku 1993.

Plemeno je rozšírené vo Fínsku, Nórsku a na severe Ruska. Vo Švédsku sa nazýva Švédsky lapphund a je uznané ako samostatné plemeno.

Účel

Pôvodné využitie fínskeho laponského psa spočívalo pri chove sobov. Rovnako aj dnes je obľúbený pri chove oviec či hovädzieho dobytka, aj keď nie tak často ako v minulosti. Zháňanie stád čoraz častejšie nahrádzajú aktivity vo výcviku a skúškach poslušnosti, alebo agility. Hustá hrubá srsť mu v zime dovoľuje aktivity záprahového psa pretože toto plemeno potrebuje pohyb. Jednou z možností je aj beh vedľa kolobežky. Taktiež miluje prechádzky v lese a vďaka vlastnostiam ovčiaka sa bude stále držať vo vašej blízkosti.

Povaha a správanie

Fínsky laponský pes je priateľský, spoločenský a ostražitý. Vďaka týmto charakterovým vlastnostiam sa stal veľmi populárny. V súčastnej dobe je používaný ako spoločenský pes. Fínsky laponský pes sa veľmi rýchlo prispôsobí, je to veľmi inteligentný pes plný dobrej nálady. Je to ideálny pes pre aktívne rodiny. Hovorí sa, že „ je tak múdry, že je schopný predstierať, že je hlúpy„ Perfektne vychádza s deťmi a väčšinou si toho dosť od nich nechá. Aj s ostatnými zvieratami bude vychádzať dobre. Je ostražitý v tom, že ohlási cudzích ľudí, ale vás ani váš majetok chrániť nebude, na to je príliš miernej povahy.

Celkový vzhľad plemena

Je strednej veľkosti, sučky sú trochu menšie. Hlava je podobná hlave špica, lebečná časť je široká, pysk mierne, zužujúci sa k nosu. Hrudník má hlboký. Lopatky sú dlhšie. Pevná postava a dokonalá srsť ho ochraňuje pred chladom a snehom. Krycia srsť je drsná a dlhá, podsada jemná a hustá. Všetky farby sú prípustné, podmienkou je, že prevláda základná farba.