Charakteristika

///Charakteristika
Charakteristika 2013-01-06T14:20:54+00:00

Charakteristika plemena Akita inu

Štandard popisuje Akitu ako veľkého, pevného, stabilne stavaného psa s dobrými proporciami. Viditeľnými vzhľadovými znakmi sú vzpriamené, relatívne malé a mierne dopredu naklonené uši, stočený chvost a kľudná povaha. Srsť je rovná, s hustou a mäkšou podsadou. Za typické farby sa v Japonsku považujú červená so svetlou maskou, žíhaná so svetlou maskou a biela. V amerike je hlavnou farbou červeno-hnedá s tmavou maskou, pinto a biela.

Akita je psom inteligentným, hrdým a dôstojným. Kto už mal to potešenie vlastniť Akitu, určite vie, že o jej povahe sa dá povedať omnoho viac. Akita je absolútne oddaná a verná svojej rodine, je k nej pripútaná a aj ju poslúcha. Je to kľudný, vyrovnaný a odvážny pes, ktorý je vybavený dokonalým inštinktom k ochrane. Dve veci však Akita rada nemá – majiteľov, ktorí ju chcú k niečomu nútiť a iných veľkých psov, ktorí sa jej hneď nepodriadia.

Akita sa vyznačuje širokými možnosťami využitia. Akita sa používala na lov malých divokých zvierat, ako aj na lov medveďov a čiernej zveri. V dnešnej dobe sa uplatňuje hlavne ako rodinný spoločník, sprievodný a strážny pes. Veľmi dobre vychádza s deťmi. Rozumne vychovaná a držaná Akita je svojmu pánovi verná, chová sa voči nemu spoľahlivo a poslúcha ho. Ako člen domácnosti je Akita veľmi príjemná, kľudná a málo šteká. Spotrebuje relatívne málo potravy, ktorá má byť o to vyváženejšia. Ak budete k svojej Akite pristupovať s trpezlivosťou a láskou, nájdete jedinečného štvornohého priateľa.